آرشیو مطالب تخصصی

 • مواد پلی اتیلن مورد استفاده در تولید انواع مختلف لوله

  مواد پلی اتیلن مورد استفاده در تولید انواع مختلف لوله

  انواع مختلف مواد پلی اتیلن با دانسیته بالا : PE63: این مواد دارای خواص مکانیکی پایین و دانسیته کم هستند به همین دلیل لوله¬هایی که با این مواد تولید می¬شوند دارای ضخامت بالایی هستند که این امر موجب مصرف بیشتر مواد شده و توجیه اقتصادی ندارد. از طرفی حداقل استحکام لازم این مواد در دمای 20 درجه سانتیگراد و در طول 50 سال پایین است (MRS=6.3 مگاپاسکال). اخیرا استفاده از مواد PE63 در ساخت لوله¬های پلی اتیلنی منسوخ شده¬است. با این وجود در برخی مکان¬ها از این مواد برای ساخت لوله¬های فاضلابی استفاده می¬ش

 • لوله های پلی اتیلنی دو جداره

  لوله های پلی اتیلنی دو جداره

  جهت مصارف مختلف از قبيل انتقال فاضلاب، زهکشی، فاضلاب‌هاي صنعتي و خانگي و به طور کلی جریان سیالات بدون فشار از لوله های دو جداره پلی اتیلنی استفاده می شود. تولید آسان، سبکی وزن، هزینه تمام شده پایین، عدم نشت و ... مهمترین دلایل استفاده از این لوله ها است

 • گریدهای پلی اتیلن

   شرکت پتروشیمی جم که به اختصار JPC نامیده می شود، بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید الفین در جهان، یکی از طرح های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1378 در منطقه آزاد پتروشیمی پارس در عسلویه بوده‌است که عمدتا به منظور تولید الفین ها و پلی اتیلن های سبک خطی و سنگین تاسیس گردیده است.

 • دستورالعمل ارزیابی کیفیت

  در این بخش با توجه به معیار های ارائه شده در استاندارد ملی 14427-7 نحوه نمونه برداري، بازرسي و الزامات آزمايشات كنترل كيفي توليد لوله هاي پلي اتيلن آورده شده است.

 • روش های اتصال دهی لوله ها

  روش های اتصال دهی لوله ها

  از آنجا که پلی اتیلن یک ماده گرمانرم است، لوله و اتصالات پلی اتیلنی را میتوان با اعمال همزمان گرما و فشار تولید نمود و با استفاده از فرآیندهاي جوش گرمایی در دمایی بالاتر از نقطه ذوب سطوح در تماس، میتوان لوله هاي پلی اتیلن را بطور دائمی به هم جوش داد.

 • استانداردهای ملی

  استانداردهای ملی

  سازمان ملی استاندارد کشور ایران تدوین‌کننده قوانین و قواعد مرتبط با استاندارد و اجراکننده و نظارت‌کننده بر آن‌ها می‌باشد. سازمان استاندارد ایران دارای ساختار دولتی بصورت زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری است.

 • مزایا و معایب لوله های پلی اتیلنی

  مزایا و معایب لوله های پلی اتیلنی

  خواص عمومی و مهندسی لوله های پلاستیکی به دلیل وجود استانداردها قابل کنترل است و از طرفی در بسیاری از کاربری ها به دلیل وجود همپوشانی خواص در بین پلاستیک های مختلف، چند انتخاب می تواند وجود داشته باشد. لذا می بایستی با شناخت کامل موقعیت کاربری و تسلط بر خواص مختلف انواع لوله های پلاستیکی بهترین گزینه را انتخاب نمود.

 • کاربری های لوله های پلی اتیلن

  کاربری های لوله های پلی اتیلن

  امروزه لوله های ساخته شده از پلی اتیلن در کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر مهمترین کاربردهای این لوله ها آورده شده است.

 • انواع لوله های پلاستیکی

  امروزه لوله های پلاستیکی کاربرد رو به رشد و فراوانی پیدا کرده اند. این لوله ها در کاربری های مختلفی مانند انتقال محلول های اسیدی، شیمیایی، گازهای خورنده، نفت خام، زه کشی، گازهای سوختی، گل و لای و لجن، فاضلاب و آب مورد استفاده قرار می گیرند.

 • مقدمه ای بر پلیمرها

  مقدمه ای بر پلیمرها

  بسپار یا پلیمر ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده است.